Ολυμπιακός νίκησε τη Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΣΕΦ με 74-68 και έκανε την αρχή στις νίκες της Euroleague
Sports

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει της Ζαλγκίρις Κάουνας με 74-68 στο κατάμεστο ΣΕΦ, σημειώνοντας την πρώτη του νίκη στην τρέχουσα Euroleague. Παρά τις δυσκολίες, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να κόψουν πρώτοι το νήμα, υποχρεώνοντας τους Λιθουανούς στην πρώτη τους ήττα για τη σεζόν.

Το ματς ξεκίνησε με αμφίρροπη απόδοση και χαμηλό σκορ (4-0, 4’). Οι γηπεδούχοι, όμως, με καλή άμυνα, πίεσαν τους αντιπάλους τους που έγιναν στόχος πολλών λαθών. Με τον Φουρνιέ και τον Βεζένκοβ να είναι πρωταγωνιστές, η διαφορά άρχισε να μεγαλώνει (12-4, 7’), οδηγώντας στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου με σκορ 21-6.

Στη δεύτερη περίοδο, η Ζαλγκίρις αναζητούσε λύσεις, αλλά η προβληματική τους επίθεση τους άφηνε πίσω στο σκορ (25-7, 14’). Παρά την προσπάθεια αντεπίθεσης, στο ημίχρονο, η ομάδα από τη Λιθουανία μείωσε τη διαφορά στους 11 πόντους (35-24).

Στην τρίτη περίοδο, οι συνεργασίες του Γουόκαπ με τον Φουρνιέ βελτίωσαν την επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού, όμως η Ζαλγκίρις συνέχιζε να βρίσκει πόντους μέσω επιθετικών ριμπάουντ (42-31, 25’). Ωστόσο, οι Πειραιώτες κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 52-43.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του, και παρά την αντίσταση των Λιθουανών, διατήρησε το προβάδισμά του (59-48, 33’). Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν, μειώνοντας τη διαφορά σε κρίσιμα σημεία (66-61, 38’ και 67-65, 39’). Τελικά, ο Βεζένκοβ ανέλαβε την ευθύνη, σημειώνοντας 7 συνεχόμενους πόντους και χαρίζοντας τη νίκη στον Ολυμπιακό με 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 21-6, 35-24, 52-43, 74-68
Πηγή: news.gr